  • MPN: AC241-035-01
  • Weight: 1.12kg
  • Dimensions: 168.00mm x 448.00mm x 448.00mm
  • SKU: AC241-035-01
  • UPC: 6009515863937
For 3 or more items, click to quote
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range
SERIES 241
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a setting ring
  • Digital Indicator: Range: 12,7mm and Resolution: 0,001mm
  • Manufacturer Cat No: 241-035-01
  • Range: 18mm - 35mm
  • Accuracy: ±0.006mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 141mm
  • Included: 9 pieces tips and two gaskets
Features at a glance
  • Range: 18mm - 35mm
  • Accuracy: ±0.006mm
  • Repeatability: 2µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 6,749.00
Ex VAT:R 5,868.70
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 4,109.00
Ex VAT:R 3,573.04
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Digital Bore Gauge - 35 - 60mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
ACCUD Dig. Caliper 300mm 0.03mm Acc. Metal Cover S/steel 0.01mm Res.
Out Of Stock
Digital Caliper with Metal Cover 300mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 150mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Height Gauge Accessory SERIES 180 Technical Specifications....
Digital Caliper with Metal Cover 200mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..