  • MPN: AC251-018-01
  • Weight: 0.81kg
  • Dimensions: 300.00mm x 170.00mm x 50.00mm
  • SKU: AC251-018-01
  • UPC: 6009515892968
For 3 or more items, click to quote
Dial Bore Gauge - 10 - 18mm Range
SERIES 251
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a Setting Ring
  • Manufacturer Cat No: 251-018-01
  • Dial Indicator: Range: 1mm and Graduation: 0.001mm
  • Range: 10mm - 18mm
  • Accuracy: ±0.005mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 48mm
  • Included: 9 tips and 2 gaskets
Applications
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Range: 10mm - 18mm
  • Accuracy: ±0.005mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 48mm
Advantages of a Dial Bore Gauge
Usage Procedure
Technical Specifications
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 7,430.00
Ex VAT:R 6,460.87
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 4,109.00
Ex VAT:R 3,573.04
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Pitch Gauge: Metric 60° Screw 0.25 - 7.0mm with 24 blades SERIES 922 a specialized tool used to measure the pitch, or the dist..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Metric 60° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool used t..
Screw Angle and Pitch Center Gauge: Whitworth 55° SERIES 926 A Screw Angle and Pitch Gauge is a specialised precision tool use..