  • MPN: AC251-035-01
  • Weight: 1.26kg
  • Dimensions: 168.00mm x 440.00mm x 440.00mm
  • SKU: AC251-035-01
  • UPC: 6009515859312
For 3 or more items, click to quote
Dial Bore Gauge - 18 - 35mm Range
SERIES 251 -01
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a Setting Ring
  • Manufacturer Cat No: 251-035-01
  • Dial Indicator: Range: 1mm and Graduation: 0.001mm
  • Range: 18mm - 35mm
  • Accuracy: ±0.006mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 141mm
  • Included: 9 tips and 2 gaskets
Applications
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Range: 18mm - 35mm
  • Accuracy: ±0.006mm
  • Repeatability: 2µm
Advantages of a Dial Bore Gauge
Usage Procedure
Technical Specifications
Olfa® 320 x 450 mm folding self-healing craft mat Folding for convenience Cat no: FCM-A3   It folds brilliantly. It unfolds seamlessly. T..
Measuring tape Measuring length: 5m Blade width: 19mm Application: The retractable measuring tape is an extremely useful tool to b..
Digital Caliper with Metal Cover 200mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 150mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Height Gauge Accessory SERIES 180 Technical Specifications....
ACCUD Dig. Caliper 300mm 0.03mm Acc. Metal Cover S/steel 0.01mm Res.
Out Of Stock
Digital Caliper with Metal Cover 300mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..