  • MPN: AC251-035-01
  • Weight: 1.26kg
  • Dimensions: 168.00mm x 440.00mm x 440.00mm
  • SKU: AC251-035-01
  • UPC: 6009515859312
For 3 or more items, click to quote
Dial Bore Gauge - 18 - 35mm Range
SERIES 251 -01
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a Setting Ring
  • Manufacturer Cat No: 251-035-01
  • Dial Indicator: Range: 1mm and Graduation: 0.001mm
  • Range: 18mm - 35mm
  • Accuracy: ±0.006mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 141mm
  • Included: 9 tips and 2 gaskets
Features at a glance
  • Range: 18mm - 35mm
  • Accuracy: ±0.006mm
  • Repeatability: 2µm
Technical Specifications
Olfa® 320 x 450 mm folding self-healing craft mat Folding for convenience Cat no: FCM-A3   It folds brilliantly. It unfolds seamlessly. T..
Measuring tape Measuring length: 5m Blade width: 19mm Application: The retractable measuring tape is an extremely useful tool to b..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..