  • MPN: AC251-100-01
  • Weight: 1.43kg
  • Dimensions: 443.00mm x 170.00mm x 65.00mm
  • SKU: AC251-100-01
  • UPC: 6009515892975
For 3 or more items, click to quote
Dial Bore Gauge - 50 - 100mm Range
SERIES 251 -01
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a Setting Ring
  • Manufacturer Cat No: 251-100-01
  • Dial Indicator: Range: 1mm and Graduation: 0.001mm
  • Range: 50mm - 100mm
  • Accuracy: ±0.007mm
  • Repeatability: 2µm
  • Shaft (rod) length (L): 141mm
  • Included: 11 tips and 4 gaskets
Features at a glance
  • Manufacturer Cat No: 251-100-11
  • Dial Indicator: Range: 10mm and Graduation: 0.01mm
  • Range: 50mm - 100mm
  • Accuracy: ±0.018mm
  • Repeatability: 3µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 4,109.00
Ex VAT:R 3,573.04
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 3,880.00
Ex VAT:R 3,373.91
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 25.4mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..
Digital Indicator with Analogue Reading 0 - 12.7mm | &+mn;5µm Accuracy SERIES 211 The Digital Indicator with Analog Reading is..
Ultrasonic Thickness Gauge range 0.8 - 300mm ST200 An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the thickness of ..
Ultrasonic Thickness Gauge Model ST100A range 1.2 - 225mm ST100A An ultrasonic thickness gauge is a device used to measure the..