  • MPN: AC115-012-11
  • Weight: 0.80kg
  • Dimensions: 437.00mm x 136.00mm x 34.00mm
  • SKU: AC115-012-11
  • UPC: 6009515892289
For 3 or more items, click to quote
Digital Vernier Caliper with Ceramic Jaws 300mm
SERIES 115
  • Resolution: 0.01mm/0.0005'
  • Buttons: on/off, zero, mm/inch
  • Data output (cable code:100-11 or 100-12)
  • Automatic power on/off
  • Made of stainless steel
Advantages of Ceramic Jaws:
  • Durability: Ceramic is extremely hard, which ensures long-lasting sharpness and wear resistance.
Applications:
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Digital display: Provides precise and easy-to-read measurements.
  • Accuracy: High level of accuracy
  • Versatility: Can be used for various measurement tasks (external, internal, depth).
  • Compact design: Easy to carry and use.
  • Eliminates reading errors: The digital display prevents misinterpretation of the scales.
  • Faster measurements: The digital readout is immediate.
  • Increased accuracy: Often provides higher precision than traditional vernier calipers.
How to use:
  1. Position the Jaws: The user moves the jaws of the caliper to fit the object being measured.
Uses:
  • Depth Measurement: The depth rod is used to measure the depth of holes or recesses.
  • Step Measurement: Measures the height difference between two surfaces.
Digital Vernier Caliper AC115 Series
Digital Caliper 150 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-006-11 Range: 0 mm - 150 mm | 0 in - 6 in Resolution: 0,01 ..
R 1,322.00
Ex VAT:R 1,149.57
Digital Caliper 200 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-008-11 Range: 0 mm - 200 mm | 0 in - 8 in Resolution: 0,01 ..
R 1,763.00
Ex VAT:R 1,533.04
Digital Caliper 200 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-008-12 Range: 0 mm - 200 mm Resolution: 0,01 mm o..
Digital Caliper 300 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-012-11 Range: 0 mm - 300 mm | 0 in - 12 in Resoluti..
Digital Caliper 150 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-006-12 Range: 0 mm - 150 mm Resolution: 0,01 mm o..
Digital Caliper 300 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-012-12 Range: 0 mm - 300 mm Resolution: 0,01 mm o..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..