  • MPN: AC126-024-11
  • Weight: 3.06kg
  • Dimensions: 810.00mm x 240.00mm x 60.00mm
  • SKU: AC126-024-11
  • UPC: 6009515892340
For 3 or more items, click to quote
Analogue Vernier Caliper 600 mm
SERIES 126-11
Manufacturer Cat No: 126-024-11
Range: 0 mm - 600 mm
Jaw length: 150 mm
Graduation: 0.02 mm | 0.001 in
Accuracy: ±0,06 mm
Vernier Caliper - deep jaw 150 mm
Workshop professional analogue vernier caliper with measuring range 0 - 600mm and measuring resolution 0.02mm. The jaws are 150 mm long,
Features at a glance
  • Graduation: 0.02mm
Description Spec
Measurement range: 0-600mm  |  0-24 in
Scale: 0.02mm
Accuracy: ± 0.06 mm
The length of the jaws h: 150 mm
Lock type: Screw Knob
Dimension a: 18 mm
Dimension w: 20 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension L: 770 mm
Included: caliper
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 150mm An analog vernier caliper is a precision measu..
R 375.00
Ex VAT:R 326.09
TorkCraft - Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.02mm   Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measure inte..
R 279.00
Ex VAT:R 242.61
TORK CRAFT Vernier 300mm Stainless Steel Metric 0.02mm Acc.
-22 %
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 300mm An analog vernier caliper is a precision m..
R 688.56 R 880.00
TorkCraft - Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.1mm Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measur..
Analog vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Analog Material: Carbon steel Accuracy: 0.02mm Application: The vernier ..
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 200mm An analog vernier caliper is a precision measu..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Technical Specifications....
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..