  • MPN: AC126-020-11
  • Weight: 3.06kg
  • Dimensions: 292.00mm x 126.00mm x 126.00mm
  • SKU: AC126-020-11
  • UPC: 6009515863920
For 3 or more items, click to quote
Analogue Vernier Caliper 500 mm
SERIES 126-11
Manufacturer Cat No: 126-020-11
Range: 0 mm - 500 mm
Jaw length: 150 mm
Graduation: 0.02 mm | 0.001 in
Accuracy: ±0,06 mm
Vernier Caliper - deep jaw 150 mm
Workshop professional analogue vernier caliper with measuring range 0 - 500mm and measuring resolution 0.02mm. The jaws are 150 mm long,
Made of stainless steel.
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Graduation: 0.02mm
  • Fine adjuster
  • With screw lock
  • Meet DIN862
  • Stain chrome plated reading surface
  • Made of stainless steel
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0-500mm  |  0-20 in
Scale: 0.02mm
Accuracy: ± 0.06 mm
The length of the jaws h: 150 mm
Lock type: Screw Knob
Dimension a: 18 mm
Dimension w: 20 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension L: 670 mm
Construction: hardened stainless steel
reading surface (scale, vernier) -
Included: caliper
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 150mm An analog vernier caliper is a precision measu..
R 375.00
Ex VAT:R 326.09
Analog vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Analog Material: Carbon steel Accuracy: 0.02mm Application: The vernier ..
R 364.00
Ex VAT:R 316.52
TORK CRAFT Vernier 300mm Stainless Steel Metric 0.02mm Acc.
-22 %
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 300mm An analog vernier caliper is a precision m..
R 688.56 R 880.00
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 200mm An analog vernier caliper is a precision measu..
TorkCraft - Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.02mm   Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measure inte..
TorkCraft - Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.1mm Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measur..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..