  • MPN: TCIPZ2110B
  • Weight: 0.40kg
  • Dimensions: 100.00mm x 50.00mm x 100.00mm
  • SKU: TCIPZ2110B
  • UPC: 6009515885243
For 30 or more items, click to quote
Pozi Impact Power Bit - Bulk
Size: PZ2
Length: 110mm
Torque limit (Nm): 14
Application:
  • For driving screws when using an impact driver or in high torque applications.
  • Construction
  • Manufacturing
  • DIY
Write a review
Bad Good
Features:
  • Portable and handy.
  • Extended life time compared to standard insert bits and bit holders.
  • Precision tip for better fitment which reduces stripping and increases durability.
  • Torsion zone absorbs impact force and high torque output.
  • Black phosphate coating resists corrosion and increases bit life.
  • 1/4" hex shank which is compatible with most power tools.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Packaging Type Bulk
Material S2 Steel
Size PZ2
Length 110mm
Torque limit (Nm) 14
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 2 - Carded packaging The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy ..
R 25.00
Ex VAT:R 21.74
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 3 - 2 Pack Carded The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy use..
R 25.00
Ex VAT:R 21.74
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 2 - 5 Pack The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy use for al..
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 1 - Bulk packaging The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy us..
Ex VAT:R 9.57
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 2 - Bulk The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy use for all ..
Ex VAT:R 9.57
Classic Phillips Bits - 25 mm Long PH Bit No. 1 - Carded packaging The Classic Bit These classic PH bits are tough and suitable for heavy ..