  • MPN: TCGS07300-01
  • Weight: 0.16kg
  • Dimensions: 66.00mm x 328.00mm x 328.00mm
  • SKU: TCGS07300-01
  • UPC: 6009515862770
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Hot Melt General Purpose Glue Sticks
Scotched Eye Auger bit
Sizes: 7 x 300mm
Qty: 12 Pieces
Application:
  • Use with hot melt glue guns
  • General purpose - PVC, wood, materials, paper etc.
  • Melting temperature of 80°
  • Preheat the glue gun for 5 minutes
  • Paintable
  • Non-toxic (NOT RECOMMENDED for food industry)
  • Viscosity = 18000cps
  • Cures in 15 seconds under NORMAL conditions
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
CAUTION: The tool can get hot after use. This tool must be used by a competent person.
Write a review
Bad Good
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....