  • MPN: PT25080-30
  • Weight: 0.75kg
  • Dimensions: 330.00mm x 285.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT25080-30
  • UPC: 6009515877262
For 50 or more items, click to quote
Saw Blade for Wood Cutting 250mm x 30mm bore x 80T
Benefits:
Write a review
Bad Good
Features:
Applications:
Key Specifications:
  • Diameter: 250 mm - The overall diameter of the blade, suitable for various medium to large woodworking saws.
  • Kerf (Blade Thickness): 2.4 mm - The blade thickness is engineered for precision cutting with minimal material waste, ensuring clean and accurate cuts.
  • Bore Size: 30 mm - The center hole of the blade, designed to fit securely onto saw arbors, ensuring stable and smooth operation.
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind Max Speed
Ø 250mm Ø 30mm 2.4mm 80 ATB 6000rpm
R 179.00
Ex VAT:R 155.65
Grub screw (long) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between t..
R 7.00
Ex VAT:R 6.09
Grub screw (short) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between ..