  • MPN: TC151250
  • Weight: 0.80kg
  • Dimensions: 300.00mm x 100.00mm x 50.00mm
  • SKU: TC151250
  • UPC: 6009515898472
For 20 or more items, click to quote
Insulated Water Pump Pliers VDE
Length: 250mm
Throat length: 40mm
Max clamping capacity: 80mm
Application:
  • Tightening and loosening.
  • Gripping
  • Electricians and technicians working on live power circuits.
  • Contractor
  • Industrial
  • Electrical work
Write a review
Bad Good
Features
  • Light weight and durable.
  • Slotted openings for lanyards when working on heights.
  • Serrated jaws increases grip.
  • Hardened jaws for durability.
  • Ergonomic grip prolongs workability.
  • 7x Adjustment slots increases workability.
  • Insulated handles for safety.
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specification
Packaging Type Hanging tag
Material Body: Chrome vanadium (CrV)
Handle: Thermoplastic Polyurethane (TPU)
Rated Voltage 1000V Safe
Operating temperature -40 ± 70°C
Throat length 40mm
Max clamping capacity 80mm
PLIER MARATHON WATER PUMP 250mm M40....
R 144.00
Ex VAT:R 125.22
PLIER MARTHON WATER PUMP 300mm M45....
R 178.00
Ex VAT:R 154.78
10' Water Pump Pliers A1202: 250 mm Groove Joint Pliers The FIXMAN water pump (groove joint) pliers is made of chrome-vanadium steel. The e..
PLASTIC CASE 1387.5 X 393.7 X 152.4MM OD WITH FOAM BLACK....