  • MPN: TC602450
  • Weight: 1.67kg
  • Dimensions: 410.00mm x 87.00mm x 35.00mm
  • SKU: TC602450
  • UPC: 6009515854737
For 20 or more items, click to quote
Heavy Duty Pipe Wrench - 450mm
Application:
  • Fasten or loosen pipes, cylindrical parts or fittings.
  • Plumbing
  • Construction
  • Maintenance
Write a review
Bad Good
Features
  • Serrated jaws
  • Knurled nut to increase grip on adjustable jaws to suit different pipe sizes
  • Maximum jaw opening: 55mm (300/350), 60mm(450), 85mm(600)
  • Drop forged steel construction
  • Replaceable jaws
  • Hanging hole
  • 90° angled head for confined spaces
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Description Specification
Tool Dimensions (Closed) 410(L) x 35(W) x 90(H)mm
Tool Weight 1.65kg
Material Jaw: C45 Steel
Handle: Cast Iron
Finish Painted Red
Heavy Duty Pipe Wrench - 600mm A heavy-duty pipe wrench is a type of adjustable wrench designed to grip and turn threaded pipes and pipe f..
R 453.00
Ex VAT:R 393.91
Heavy Duty Pipe Wrench - 350mm A heavy-duty pipe wrench is a type of adjustable wrench designed to grip and turn threaded pipes and pipe f..
R 245.00
Ex VAT:R 213.04
Heavy Duty Pipe Wrench - 300mm A heavy-duty pipe wrench is a type of adjustable wrench designed to grip and turn threaded pipes and pipe f..