  • MPN: TC780033
  • Weight: 1.39kg
  • Dimensions: 250.00mm x 78.00mm x 25.00mm
  • SKU: TC780033
  • UPC: 6009515883652
For 20 or more items, click to quote
Slogging spanner 50mm ring end
The Slogging Spanner comes in a variety of sizes from 24mm - 85mm to accommodate different bolt and nut dimensions. It is important to select the appropriate size for the specific task to ensure a proper fit and optimal performance.
Write a review
Bad Good
  • Anti-slip design
  • Open ended profile
  • Heavy duty. Enabling the use of great force
  • Ideal for tight spaces
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Description Specifications
Standard: DIN133
Finish: Black
Material Steel: 31CrV3 (Chrome Vanadium)
Size 50mm
TORK CRAFT Slogging Spanner 32mm Open End Crv
Out Of Stock
Slogging spanner 32mm open end The Slogging Spanner is a versatile and heavy-duty tool designed for industrial and mechanical applica..
R 194.00
Ex VAT:R 168.70
Slogging spanner 36mm open end The Slogging Spanner is a versatile and heavy-duty tool designed for industrial and mechanical applica..
R 235.00
Ex VAT:R 204.35
Slogging spanner 24mm open end The Slogging Spanner is a versatile and heavy-duty tool designed for industrial and mechanical applica..
Slogging spanner 27mm open end The Slogging Spanner is a versatile and heavy-duty tool designed for industrial and mechanical applica..
Slogging spanner 30mm open end The Slogging Spanner is a versatile and heavy-duty tool designed for industrial and mechanical applica..
Slogging spanner 34mm open end The Slogging Spanner is a versatile and heavy-duty tool designed for industrial and mechanical applica..
MAD drill bit Daimeter: &o/;16.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
MAD drill bit Daimeter: &o/;15.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 12 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doub..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 6 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..
MAD drill bit Daimeter: &o/;17.0mm Shank: 3 flattened sides Application: A MAD bit is referred to as a Multi Angle Drill bit. The drill bit i..
TorkCraft - Rotary Burr Set QTY: 5 Piece Size: 8 mm Application: The Tork Craft Rotary Burr Set, standard doubl..