  • MPN: TC872100
  • Weight: 0.16kg
  • Dimensions: 253.00mm x 78.00mm x 21.00mm
  • SKU: TC872100
  • UPC: 6009515810634
For 30 or more items, click to quote
Buffing pad
Buffing pad density: Medium
Diameter: Ø150mm
Bore: Ø12.5mm
Application:
Alternatively the TC336 arbor would also fit the buffing pad.
How to use the compounds and the buffing pads:
  2. It would be best to use a drill press to polish metals. If a drill press is not accessible, use adaptor TCV01810 with a portable drill with a collar diameter of Ø43mm. Tighten the adaptor in the drill's chuck.
  5. Hold the metal lightly against the buffing pad. Allow the compound to do the work.
  6. If more compound is required, apply it using a wiping motion. Do not overload the buffing pad.
  HEAVY DUTY CLEANING REGULAR CLEANING LIGHT POLISHING HIGH GLOSS POLISHING
Hard metals 1 2 5 6
Soft metals   3 5 6
Precious metals   4 5 6
Write a review
Bad Good
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
Buffing pad Buffing pad material: Cotton Diameter: &O/;75mm Bore: &O/;6.0mm Application: The buffing pad is not supplied with a..
R 62.00
Ex VAT:R 53.91
Buffing pad Buffing pad material: Cotton Diameter: &O/;75mm Bore: &O/;6.0mm Application: The buffing pad is supplied with a chuck..
R 90.00
Ex VAT:R 78.26
Buffing pad Buffing pad material: Cotton Diameter: &O/;100mm Bore: &O/;6.0mm Application: The buffing pad is not supplied with ..
Buffing pad Buffing pad density: Medium Diameter: &O/;100mm Bore: &O/;12.5mm Application: The buffing pad is used together with a..
Buffing pad Buffing pad material: Cotton Diameter: &O/;100mm Bore: &O/;6.0mm Application: The buffing pad is supplied with a chuc..
Buffing pad Buffing pad density: Firm Diameter: &O/;150mm Bore: &O/;12.5mm Application: The buffing pad is used together with a chu..