  • MPN: TCDB70230
  • Weight: 0.62kg
  • Dimensions: 254.00mm x 270.00mm x 270.00mm
  • SKU: TCDB70230
  • UPC: 6009675088133
For 20 or more items, click to quote
Diamond blade for metal cutting
TYPE:
Laser weld and segmented
DIAMETER: ø230mm
BORE: Ø22.23mm
MAX RPM: 6,600
USE: Metal cutting
What is a diamond blade?
How does a diamond blade work?
Water will prevent the blade from overheating:
Write a review
Bad Good
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Different methods of making diamond blades:
Laser welding:
Brazing:
Cold sintering:
Hot pressed sintering:
Blade types:
Continuous smooth rim:
Provides the smoothest cut in ceramic tiles and ornamental stones.
Turbo/Segmented Turbo:
Segmented:
When cutting without water:
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
CAUTION:
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR CONCRETE 12MM DEEP SEGMENTS....
R 329.00
Ex VAT:R 286.09
DIAMOND BLADE SEGMENTED 230MM FOR GRANITE 12MM DEEP SEGMENTS....
R 307.00
Ex VAT:R 266.96
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,600 USE: Brick, concrete, cement block, granite, fiber c..
Diamond blade TYPE: Segmented DIAMETER: &o/;115mm BORE: &O/;22.23mmmm MAX RPM: 13,300 USE: Masonry What is a diamond blade? A diamond bl..
Segmented Diamond Blade Diameter: &O/;115mm Arbor: &O/;22.23mm Body Thickness: 1.0mm The segmented diamond blade is also..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..