  • MPN: TCGR150-7
  • Weight: 0.77kg
  • Dimensions: 155.00mm x 155.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCGR150-7
  • UPC: 6009515833909
For 30 or more items, click to quote
Grinding wheel for bench grinder
For use with bench grinders to grind all types of steel.
DIAMETER: ø150mm
WIDTH: 20mm
BORE: Ø32mm
GRIT: 36
ABRASIVE: Aluminium oxide
MAX RPM: 3800
Application:
Used for offhand deburring and sharpening parts and tools on a bench grinder.
GRINDING WHEEL 100X50 M14 BORE - #36 BOWL - ANGLE GRINDER....
R 162.00
Ex VAT:R 140.87
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind all types of steel. DIAMETER: &o/;200mm WIDTH: 25mm ..
R 240.00
Ex VAT:R 208.70
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind all types of steel. DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 25mm ..
GRINDING WHEEL 100X50 M14 BORE - #36CUP - ANGLE GRINDER....
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..