  • MPN: TCGR150-8
  • Weight: 0.76kg
  • Dimensions: 155.00mm x 155.00mm x 25.00mm
  • SKU: TCGR150-8
  • UPC: 6009515833916
For 30 or more items, click to quote
Grinding wheel for bench grinder
For use with bench grinders to grind steel
DIAMETER: ø150mm
WIDTH: 20mm
BORE: Ø32mm
GRIT: 36
ABRASIVE: Silicon Carbide
MAX RPM: 3800
Application:
Deburring steel and thread rods.
Shaping of ferrous metals (carbon steel, steel, iron, tungsten, forgings, etc.)
Grinding wheel supplied with bushes to accommodate other bench grinder shaft diameters.
Write a review
Bad Good
The bench grinder
Bench grinder safety
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Grinding wheel stone grit
grinding wheel magnified
Grinding Stones
The stones also are made of different abrasives:
  • Aluminium oxide - most commonly found on bench grinders.
  • Silicon carbide - mostly used for work on stone material.
  • Zirconia aluminia - used for more aggressive grinding needs.
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;200mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
R 240.00
Ex VAT:R 208.70
GRINDING WHEEL 110X58 M22 BORE - BOWL#36 - ANGLE GRINDER....
R 133.00
Ex VAT:R 115.65
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 20mm BORE: &O/;32mm..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..