  • MPN: TCGR200-5
  • Weight: 1.66kg
  • Dimensions: 205.00mm x 205.00mm x 30.00mm
  • SKU: TCGR200-5
  • UPC: 6009515830274
For 30 or more items, click to quote
Grinding wheel for bench grinder
For use with bench grinders to grind all tempered and hardened steel.
DIAMETER: ø200mm
WIDTH: 25mm
BORE: Ø32mm
GRIT: 36
ABRASIVE: Aluminium oxide
MAX RPM: 2100
Application:
Used for offhand grinding tempered and hardened steel.
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind all tempered and hardened steel. DIAMETER: &o/;150mm W..
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind all tempered and hardened steel. DIAMETER: &o/;200mm W..
R 240.00
Ex VAT:R 208.70