  • MPN: TCPCD16504-20
  • Weight: 0.60kg
  • Dimensions: 242.00mm x 213.00mm x 7.00mm
  • SKU: TCPCD16504-20
  • UPC: 6009515904296
PCD SAW BLADE 165MM X 4T X20/16MM FIBRE CEM. MDF CHIPBOARD
Features
  • 165mm diameter with 4-tooth configuration for fast, efficient cutting and reduced load on the saw
  • 20mm bore with 16mm reduction ring to suit a range of compatible saws with different arbor sizes
Benefits
  • Versatile compatibility: 20/16mm bore setup fits a variety of circular and plunge saws specified for 165mm blades.
Extra Information
  • Use only on saws that are rated for 165mm blades and compatible with the bore size and application.
BrandTork Craft
Cat No.TCPCD16504-20
Product TypePCD circular saw blade for fibre cement, MDF & chipboard
Blade Diameter165mm
Number of Teeth4 teeth
Bore Size20mm (with 16mm reduction ring)
Tooth MaterialPCD (polycrystalline diamond)
Recommended MaterialsFibre cement boards, MDF, chipboard and similar sheet materials
Quality ClassIndustrial quality series
Safety
  • Always disconnect the saw from the power supply before changing or adjusting the blade.
  • Use only on saws with guards in place and never bypass or remove safety features.
  • Secure the workpiece properly to prevent movement or kickback during cutting.
FESTOOL Diamond Blade 160x2.2x20 Dia4
Out Of Stock
R 5,425.00
Ex VAT:R 4,717.39
PCD SAW BLADE 185MM X 4T X 30/20/16MM FIBRE CEM. MDF CHIPBOARD....