  • MPN: AC970-010-11
  • Weight: 0.24kg
  • Dimensions: 100.00mm x 178.00mm x 178.00mm
  • SKU: AC970-010-11
  • UPC: 6009600403161
For 10 or more items, click to quote
Digital Welding Seam Gauge 0 - 10mm / 0 - 20mm / 60°, 70°, 80°, 90°
SERIES 970
  • Buttons: zero, mm/inch, on/off
  • Measures crown height
  • Measures fillet weld throat size
  • Measures angle
  • Made of the stainless steel
Applications
  1. Quality Control in Welding:
  2. Fabrication and Construction:
  3. Shipbuilding, Automotive, and Aerospace:
  4. Education and Training:
Write a review
Bad Good
Key Features of a Welding Seam Gauge:
  1. Measurement Functions:
  2. Construction Material:
  3. Multi-Functionality:
  4. Portable Design:
Usage Tips:
Technical Specifications
Universal Welding Gauge offering 7 types of measurements SERIES 974 A universal welding gauge is used to measure various param..
R 737.00
Ex VAT:R 640.87
Welding Fillet Gauge 90° SERIES 972 A Welding Fillet Gauge is a specialized tool used to measure the size and qua..
R 273.00
Ex VAT:R 237.39
Welding Seam Gauge 0 - 8mm / 0 - 20mm / 60°; 70°; 80°; 90° SERIES 971 A Welding Seam Gauge is a precision tool us..
Cam Type Universal Welding Gauge offering 8 types of measurements SERIES 975 A universal welding gauge is used to measure vari..
Pipe Welding Gauge with 8 features SERIES 976 A Pipe Welding Gauge is a specialized tool designed to measure various..
Digital Caliper with Metal Cover 200mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Height Gauge Accessory SERIES 180 Technical Specifications....
ACCUD Dig. Caliper 300mm 0.03mm Acc. Metal Cover S/steel 0.01mm Res.
Out Of Stock
Digital Caliper with Metal Cover 300mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..
Digital Caliper with Metal Cover 150mm | &+mn;0.03 Accuracy 111 This digital caliper with metal cover is a precision measuring..