  • MPN: TCGR200-3
  • Weight: 1.43kg
  • Dimensions: 205.00mm x 205.00mm x 30.00mm
  • SKU: TCGR200-3
  • UPC: 6009515830250
For 30 or more items, click to quote
Grinding wheel for bench grinder
For use with bench grinders to grind steel
DIAMETER: ø200mm
WIDTH: 25mm
BORE: Ø32mm
GRIT: 36
ABRASIVE: Silicon Carbide
MAX RPM: 2100
Application:
Deburring steel and thread rods.
Shaping of ferrous metals (carbon steel, steel, iron, tungsten, forgings, etc.)
Grinding wheel supplied with bushes to accommodate other bench grinder shaft diameters.
Write a review
Bad Good
The bench grinder
Bench grinder safety
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Grinding wheel stone grit
grinding wheel magnified
Grinding Stones
The stones also are made of different abrasives:
  • Aluminium oxide - most commonly found on bench grinders.
  • Silicon carbide - mostly used for work on stone material.
  • Zirconia aluminia - used for more aggressive grinding needs.
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 20mm BORE: &O/;32mm..
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;150mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..
R 134.00
Ex VAT:R 116.52
GRINDING WHEEL 110X58 M22 BORE - BOWL#36 - ANGLE GRINDER....
Grinding wheel for bench grinder For use with bench grinders to grind steel DIAMETER: &o/;200mm WIDTH: 25mm BORE: &O/;32mm..