  • MPN: ABR103100
  • Weight: 1.44kg
  • Dimensions: 285.00mm x 230.00mm x 30.00mm
  • SKU: ABR103100
  • UPC: 6009515813093
For 20 or more items, click to quote
Water paper wet & dry
DIY waterproof sand paper.
SIZE: 230mm x 280mm
GRIT: P100
ABRASIVE: Silicon carbide
Application:
These sand paper sanding sheets are made with silicon carbide abrasives for use on:
  • Paint and lacquers
  • Body fillers
  • Glass
  • Metal
  • Plastic
  • Stone
Write a review
Bad Good
What is grit?
This make sense if you imagine how small the particles on an 1000-grit sandpaper would need to be to fit into a 1' square (25,4mm square). Sandpaper is referred to by the size of its grit (Example 120-grit sandpaper or P120 sandpaper).
Hand sandingChoice
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Ex VAT:R 2,634.78
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..