  • MPN: TCP20040
  • Weight: 0.47kg
  • Dimensions: 200.00mm x 200.00mm x 3.00mm
  • SKU: TCP20040
  • UPC: 6009675081790
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 200 X 40T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 200 mm diameter blade Gives greater cutting depth and reach, suited for larger stock or panels while remaining manageable for typical job-site saws.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 200 mm blades and that the arbor/ bore size matches one of the 30/20/16 mm options before use.
BrandTork Craft
Cat No.TCP20040
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter200 mm
Number of Teeth40 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30 mm bore with 20 mm & 16 mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood, chipboard and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming, sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
TCT SAW BLADE 165MM X 1.6MM X 20MM X 40T WOOD THIN KERF....
R 164.00
Ex VAT:R 142.61
Saw Blade for Wood Cutting 230mm x 30mm bore x 40T The SAW BLADE TCT 230 X 2.4 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is a robust, tungsten carbide-tippe..
R 694.00
Ex VAT:R 603.48
Professional Saw Blade for Wood Cutting 185mm x 30mm bore x 40T Soft Woods and Hard Woods The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is..
Saw Blade for Wood Cutting 250mm x 30mm bore x 40T The SAW BLADE TCT 250 X 2.4 X 30 X 40T WOOD PROFESSIONAL is a robust, tungsten carbide-tippe..
TCT SAW BLADE 216MM X 2.0MM X 30MM X 40T WOOD THIN KERF....
Carbide Tipped Saw blade for Festool circular saws - Fine Wood Cutting 160mm x 20mm bore x 40T The ideal circular saw blade for achieving fine, c..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..