  • MPN: TCP21024
  • Weight: 0.51kg
  • Dimensions: 230.00mm x 230.00mm x 12.00mm
  • SKU: TCP21024
  • UPC: 6009515808747
For 30 or more items, click to quote
BLADE CONTRACTOR 210 X 24T 30/1/20/16 CIRCULAR SAW TCT
Features
  • 210 mm diameter blade Provides greater cutting depth and reach for thicker stock or large panels while keeping control on job-site saws.
Extra Information
  • Ensure your circular saw is rated for 210 mm blades and that your arbor/bore size matches one of the 30/20/16 mm options before installing.
Pro Tip
  • When handling large stock or sheet on site, clamp a straight-edge guide, mark your cut, start with a shallow scoring pass then proceed through with steady feed. Using your Contractor Series 210 mm blade will give you straighter edges, cleaner finishes and less follow-up sanding.
BrandTork Craft
Cat No.TCP21024
Product TypeContractor Series TCT circular saw blade
Blade Diameter210 mm
Number of Teeth24 T (tungsten carbide-tipped)
Bore Size30 mm bore with 20 mm & 16 mm reducing bushes
Recommended MaterialsSoftwoods, selected hardwoods, plywood and wood-based panels
Typical ApplicationsGeneral-purpose cutting, trimming and sizing on site or in workshop
Safety
  • Always disconnect the saw from its power source before fitting, adjusting or removing the blade.
Professional Type Saw Blade for Rip Cutting Wood 185mm x 20mm bore x 24T The SAW BLADE TCT 185 X 2.2 X 30 X 24T WOOD PROFESSIONAL is a heavy-duty,..
R 449.00
Ex VAT:R 390.43
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 85 x 1.2 x 15 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 15mm  Application: ..
R 70.00
Ex VAT:R 60.87
TCT SAW BLADE 254MM X 24T X 16MM RIP TITANIUM SERIES....
TorkCraft - Tungsten Carbide Tipped Saw Blade Size: 165 x 1.6 x 20 mm Application: Wood | Plastic Teeth: 24T Bore: 20mm  Application: ..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..