  • MPN: ALP9540038
  • Weight: 0.02kg
  • Dimensions: 75.00mm x 4.00mm x 4.00mm
  • SKU: ALP9540038
  • UPC: 9002741216321
For 30 or more items, click to quote
//HSS PRO JOBBER DRILLS BITS, SPLIT POINT
Size: ø 3.8 x 75/43 mm
Bulk:  Qty 1
Range of application:
From professionals for professionals
Strengths
  • Special split point selfcentering, no center punching required, less feed pressure needed
  • Tight tolerances and high rotational accuracy
  • Precision ground, high quality steel grade
  • Even faster thanks to a split point
  • Double service life
Alpen drill bits are manufactured in Austria.
Write a review
Bad Good
Alpen HSS Pro series drill bit features
Part No. Diameter
Ø mm
Complete
length L1
Cutting
length L2
Grind
ALP9540038 3.8 mm 75 mm 43 mm 135°
Bulk: Qty 1
Alpen HSS Pro series specifications
Alpen Pro Drill Bits
HSS EXTRA LONG SERIES DRILLS FOR METAL HSS Extra Long Series - HSS SUPER - 3 mm &O/; Range of application: High efficiency drills for extre..
R 312.00
Ex VAT:R 271.30
HSS EXTRA LONG SERIES DRILLS FOR METAL HSS Extra Long Series - HSS SUPER - 3,5 mm &O/; Range of application: High efficiency drills for ext..
R 314.00
Ex VAT:R 273.04
ALPEN Base Ball Blue Cap Adjustable (one Size Fits All)
Out Of Stock
ALPEN SPRINT MAST LADIES NAVY COTTON BLUE X-LARGE....
KERAMO BETON EXTREME 6MM 2 PIECE Details: 2-pcs. Plastic cassette Art.-Nr. 00 003000621 00 ..