  • MPN: NRM00016
  • Weight: 0.87kg
  • Dimensions: 295.00mm x 270.00mm x 40.00mm
  • SKU: NRM00016
  • UPC: 6009515826284
For 20 or more items, click to quote
16PC masonry drill bit set
Drill bits in the set:
  • Ø3mm (x2)
  • Ø4mm (x2)
  • Ø5mm
  • Ø6mm
  • Ø7mm
  • Ø8mm
  • Ø9mm
  • Ø10mm
  • Ø11mm
  • Ø12mm
  • Ø13mm
  • Ø14mm
  • Ø15mm
  • Ø16mm
Application:
TIP:
Have a wall scanner (detector) ready before drilling into walls.
CAUTION:
Write a review
Bad Good
Download the Specification sheet:
View the Specification sheet:
consider safety for your health and the people around you
General safety suggestions:
It is advisable to always have the following items nearby and in a good condition
  • Eye protection – clean and scratch free
  • Hearing protection – quality earmuffs
  • Dust masks – discard old and dirty masks
  • Gloves – for easy handling of material and hand protection
Wear Gloves Eye Protection Hearing Protection Dust Mask
Wear Gloves
Eye Protection
Hearing Protection
Dust Mask
5PC masonry drill bit set Drill bits in the set: &O/;4mm &O/;5mm &O/;6mm &O/;8mm &O/;10mm Application: The drill bits in the set ..
R 86.00
Ex VAT:R 74.78
TORK CRAFT Sds 110mm Drill Bit Set 5pc 2 X6mm, 2 X 8mm, 1x10mm
-58 %
SDS 110MM DRILL BIT SET 5PC 2 X6MM, 2 X 8MM, 1X10MM....
R 67.56 R 161.00
Ex VAT:R 58.75
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES Size: &o/; 5/6 x 110 mm, &o/; 6/8/10 x 160 mm Packaged:  Qty 5 PCS Set Range o..
R 669.00
TORK CRAFT Masonry Drill Bit Set 8pc 3-4-5-6-7-8-9-10mm
Out Of Stock
8PC masonry drill bit set Drill bits in the set: &O/;3mm &O/;4mm &O/;5mm &O/;6mm &O/;7mm &O/;8mm &O/;9mm &O/;10mm Applicatio..
//FORCE X SDS-PLUS HAMMER DRILL BITS, 4 CUTTING EDGES Size: &o/; 5/6 x 110 mm &o/; 6/8/10/12 x 160 mm &o/; 6/8/10 x 210 mm &o/; 8/10/12/14 x..
TorkCraft - Hex Chisel 17MM Pointed Application: For use in construction demolition and shaping! Shank Type: 17mm Hex Total Length..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
Try square 300mm x 150mm with level & plumb vial The Try Square includes a 300mm long blade and a 150mm wide base, providing a large ..
Hacksaw Blade for the TCHS003 - 150mm - 10/Pack Whether you are working on a home improvement project or need a reliable blade for professiona..
Rafter square ABS Triangular 180mm Multi angle The Rafter Square, also known as a Speed Square, is a versatile and indispensable tool..