  • MPN: AC251-018-11
  • Weight: 0.72kg
  • Dimensions: 174.00mm x 300.00mm x 300.00mm
  • SKU: AC251-018-11
  • UPC: 6009515860813
For 3 or more items, click to quote
Dial Bore Gauge - 10 - 18mm Range
SERIES 251 -11
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a Setting Ring
  • Manufacturer Cat No: 251-018-11
  • Dial Indicator: Range: 3mm and Graduation: 0.01mm
  • Range: 10mm - 18mm
  • Accuracy: ±0.012mm
  • Repeatability: 3µm
  • Shaft (rod) length (L): 105mm
  • Included: 9 tips and 2 gaskets
Features at a glance
  • Range: 10mm - 18mm
  • Accuracy: ±0.012mm
  • Repeatability: 3µm
Technical Specifications
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
R 8,356.00
Ex VAT:R 7,266.09
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 6,749.00
Ex VAT:R 5,868.70
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
Centering Indicator Kit - 7 Piece SERIES 297 A centering indicator, also known as a coaxial indicator, is a precision measurin..
Check Master for Calipers, Height Gauges and others measuring tools 300mm SERIES 561 A check master (or gauge block check mast..
Dial Test Indicator holder - 8mm x 115mm SERIES 267 The Dial Test Indicator Holder is an essential accessory for precision mea..
Digital Outside Micrometer 25 - 50mm SERIES 313 [02] A digital outside micrometer is a precision measuring tool used to accura..
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..