  • MPN: AC251-160-11
  • Weight: 1.42kg
  • Dimensions: 441.00mm x 167.00mm x 64.00mm
  • SKU: AC251-160-11
  • UPC: 6009515892982
For 3 or more items, click to quote
Dial Bore Gauge - 50 - 160mm Range
SERIES 251 -11
Use with optional bore gauge setter for setting zero or a Setting Ring
  • Manufacturer Cat No: 251-100-11
  • Dial Indicator: Range: 10mm and Graduation: 0.01mm
  • Range: 50mm - 160mm
  • Accuracy: ±0.018mm
  • Repeatability: 3µm
  • Shaft (rod) length (L): 141mm
  • Included: 12 tips and 4 gaskets
Applications
Write a review
Bad Good
Features at a glance
  • Range: 50mm - 160mm
  • Accuracy: ±0.018mm
  • Repeatability: 3µm
Advantages of a Dial Bore Gauge
Usage Procedure
Technical Specifications
ACCUD Dig. Precision Bore Gauge 18-35mm 0.015mm Acc. 0.001mm Grad.
Out Of Stock
Digital Bore Gauge - 18 - 35mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 7,430.00
Ex VAT:R 6,460.87
Digital Bore Gauge - 10 - 18mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the ..
R 6,749.00
Ex VAT:R 5,868.70
Digital Bore Gauge - 6 - 10mm Range SERIES 241 A digital bore gauge is a precision measuring instrument used to measure the i..
Digital Outside Micrometer 25 - 50mm SERIES 313 [02] A digital outside micrometer is a precision measuring tool used to accura..
Dial Indicator - 5mm Range SERIES 228 A dial indicator, also known as a dial gauge, is a precision measurement tool used to m..
Centering Indicator Kit - 7 Piece SERIES 297 A centering indicator, also known as a coaxial indicator, is a precision measurin..
Dial Test Indicator holder - 8mm x 115mm SERIES 267 The Dial Test Indicator Holder is an essential accessory for precision mea..
Check Master for Calipers, Height Gauges and others measuring tools 300mm SERIES 561 A check master (or gauge block check mast..