  • MPN: AC118-020-11
  • Weight: 2.70kg
  • Dimensions: 810.00mm x 245.00mm x 60.00mm
  • SKU: AC118-020-11
  • UPC: 6009515892302
For 3 or more items, click to quote
Long Jaw Digital Caliper
500 mm SERIES 118-11
Manufacturer Cat No: 118-020-11
Range: 0 mm - 500 mm
Resolution: 0,01 mm or 0.0005 in
Accuracy: ±0,05 mm
Electronic Caliper with extended jaws
Professional quality workshop electronic unidirectional caliper with measuring range of 0 - 500 mm | 20' (in) and measuring resolution 0,01mm / 0.0005'. A USB data output slot makes measurement recording possible to a computer. Data cable code 100-15.
When using the caliper for inside measurements, add 20mm as engraved on the jaw end. See measurement explaind as 'w' in the specifications tab.
Features at a glance
  • Resolution: 0.01mm / 0.0005'
  • Buttons: on/off, zero, mm/inch, ABS, data preset
  • Data output (cable code:100-15)
  • 100 mm jaw length
  • Made of stainless steel
Technical parameters:
Description Spec
Measurement range: 0 - 500mm / 20'
The length of the jaws h: 100 mm
Resolution: 0.01 mm | 0.0005 '
Accuracy: ± 0.05 mm
Jaw marking: for internal measurements add 20mm
Dimension a: 12 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension w: 20 mm
ABS function YES
Button Off / On: YES
ZERO button: YES
mm / inch switch: YES
Data output socket: YES
Lock type: screw
Construction: stainless steel
Digital Caliper 200 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-008-12 Range: 0 mm - 200 mm Resolution: 0,01 mm o..
R 944.00
Ex VAT:R 820.87
Digital Caliper 200 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-008-11 Range: 0 mm - 200 mm | 0 in - 8 in Resolution: 0,01 ..
R 1,763.00
Ex VAT:R 1,533.04
Digital Caliper 150 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-006-11 Range: 0 mm - 150 mm | 0 in - 6 in Resolution: 0,01 ..
Digital Caliper 300 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-012-12 Range: 0 mm - 300 mm Resolution: 0,01 mm o..
Digital Caliper 150 mm SERIES 111-12 Manufacturer Cat No: 111-006-12 Range: 0 mm - 150 mm Resolution: 0,01 mm o..
Digital Caliper 300 mm IP54 - SERIES 111 Manufacturer Cat No: 111-012-11 Range: 0 mm - 300 mm | 0 in - 12 in Resoluti..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..