  • MPN: AC127-024-11
  • Weight: 2.96kg
  • Dimensions: 252.00mm x 126.00mm x 126.00mm
  • SKU: AC127-024-11
  • UPC: 6009515851644
For 3 or more items, click to quote
Vernier Caliper 100mm Jaw Depth with No Upper Measuring Jaw 600mm | ±0.05 Accuracy
SERIES 127
A finely tuned vernier scale provides high-resolution measurements with an accuracy of up to ±0.05 mm, making it ideal for tasks requiring precise dimensional analysis in fields like metalworking, engineering, and manufacturing. Its extended length offers enhanced measurement capacity, perfect for larger components or materials that demand greater reach.
Features at a glance
  • Graduation: 0.02mm
Description Spec
Measurement range: 0-600 mm  |  0-24 in
Scale: 0.02 mm
Accuracy: ± 0.05 mm
The length of the jaws h: 100 mm
Lock type: Screw Knob
Dimension a: 18 mm
Dimension w: 20 mm
Dimension c: 24 mm
Dimension L: 770 mm
Included: caliper
TorkCraft - Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.02mm   Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measure inte..
R 279.00
Ex VAT:R 242.61
Analog vernier caliper Measuring length: 200mm Readout: Analog Material: Carbon steel Accuracy: 0.02mm Application: The vernier ..
R 364.00
Ex VAT:R 316.52
TorkCraft - Digital Vernier Caliper Range: 150mm Accuracy: 0.1mm Application: The Tork Craft Vernier Calipers are used to measur..
TORK CRAFT Vernier 300mm Stainless Steel Metric 0.02mm Acc.
-22 %
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 300mm An analog vernier caliper is a precision m..
R 688.56 R 880.00
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 200mm An analog vernier caliper is a precision measu..
Vernier Caliper Resolution: 0.02mm Accuracy: &+mn;0.02mm Measuring range: 0 - 150mm An analog vernier caliper is a precision measu..
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-11 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,01 mm Accuracy: ..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-11 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of st..
ACCUD Usb Interface Box
Out Of Stock
Technical Specifications....
Dial Caliper 200 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-008-21 Range: 0 mm - 200 mm Graduation: 0,02 mm Accuracy:..
Dial Caliper 150 mm - SERIES 101 Manufacturer Cat No: 101-006-21 Range: 0 mm - 150 mm Shockproof dial caliper made of stai..