  • MPN: PT25080AL
  • Weight: 0.76kg
  • Dimensions: 330.00mm x 285.00mm x 10.00mm
  • SKU: PT25080AL
  • UPC: 6009515877309
For 50 or more items, click to quote
Saw Blade for Aluminium Cutting 250mm x 30mm bore x 80T
Benefits:
Write a review
Bad Good
Features:
Applications:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Key Specifications:
  • Diameter: 250 mm - The overall diameter of the blade, suitable for medium to large cutting tasks.
  • Kerf (Blade Thickness): 2.4 mm - The thickness of the blade, allowing for precise cuts while minimizing material waste.
  • Bore Size: 30 mm - The central hole fits onto the arbor of the saw, ensuring secure attachment and smooth operation.
  • Product Code: PT25080AL
Outside diameter Bore diameter Kerf Tooth count (Z) Grind Max Speed
Ø 250mm Ø 30mm 2.4mm 80 TCG 6000rpm
TCT SAW BLADE 254MM X 80T X 16MM CROSS CUT TITANIUM SERIES....
Ex VAT:R 21.74
Grub screw (short) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between ..
R 7.00
Ex VAT:R 6.09
Grub screw (long) 2.4mm   Grub screw The grub screw is used to hold the bearing to the router bit. Make sure that the washer is fitted between t..