  • MPN: TCMD0055QE
  • Weight: 23.76kg
  • Dimensions: 360.00mm x 270.00mm x 445.00mm
  • SKU: TCMD0055QE
  • UPC: 6009515871031
For 5 or more items, click to quote
55mm MAGNETIC BASE DRILL 16500N
The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet with a maximum core drill capacity of 55mm.
Application:
  • Building construction
  • Bridge construction
  • Ship/Marine Construction
  • Annular cutters or twist drill bits
  • Horizontal or overhead drilling
Great for horizontal, side face and top face drilling
Write a review
Bad Good
Features:
  • Soft start motor
  • Auto stop after return
  • Strong dual coil magnet
  • With overload protection
  • High efficiency and light weight
  • Fully automatic drilling and return
  • Cooling and lubrication integrated
  • Auto adjusted feed speed according to the load
  • Integrated slide and gearbox provides high accuracy and minimal vibration
  • Horizontal level, side face and top face drilling
Download the Exploded view:
View the Exploded view:
Download the Instruction Manual:
View the Instruction Manual:
Download the Spec Sheet:
View the Spec Sheet:
Download the Leaflet:
View the Leaflet:
Getting the best out of a Magnetic base drill:
  • Always wear proper safety PPE (Personal Protective Equipment).
  • Do not try and use the magnetic drill on a non-magnetic surface.
  • Always use core drill bits with a pilot pin
Description Specifications
Rated voltage & frequency 220V-240V @ 50-60 Hz
Cable length 2.5m
Core drill capacity Ø 55mm
Rated imput power 1700W
No-Load speed 280/510 rpm
Maximum magnetic attraction 16000N
Cutting depth 40mm
Stroke 230mm
Magnet Dimensions 166(L) x 80(W) x 50(H) mm
Tork Craft Power Tools
60mm MAGNETIC BASE DRILL 16000N The magnetic base drill is fitted on a strong dual-coil magnet with a max..
Ex VAT:R 192.17
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P180 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P80 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appli..
Sanding disc with hook and loop For use with random orbital sanders. SIZE: &o/;125mm GRIT: P120 ABRASIVE: Aluminium oxide HOLES: No Appl..