  • MPN: TCW CR10014B
  • Weight: 0.39kg
  • Dimensions: 80.00mm x 80.00mm x 130.00mm
  • SKU: TCW CR10014B
  • UPC: 6009515824525
For 30 or more items, click to quote
TorkCraft - Wire Cup Brush Crimped
Width: 100 mm
Thread Size: 14 mm
Application:
  • Direct mounting on angle grinders
  • For light and medium brushing
  • Can be used on flat or irregular surfaces
  • Bevel buffing of copper, brass and bronze
  • Easy to handle due to its flexible wires
  • USed to finish different types of metals
  • Removes flaking paint, rust, scratches, dirt and small imperfections
  • Can also be used on concrete, metal, stone & wood surfaces
  • Can also be used to clean and polish surfaces
WARNING: Using any tool can be dangerous. Always select the right tool for the job.
Write a review
Bad Good
Specifications
Description Specifications
Width 100 mm
Thread Size 14 mm
TorkCraft - Wire Cup Brush Crimped Width: 150 mm Thread Size: 14 mm Application: The Tork Craft TCW CR are cup shaped brushing to..
R 222.00
Ex VAT:R 193.04
TorkCraft - Wire Cup Brush Crimped Width: 100 mm Thread Size: 14 mm Application: The Tork Craft TCW CR are cup shaped brushing to..
R 125.00
Ex VAT:R 108.70
TORK CRAFT Wire Cup Brush Crimped 100mmxm14 Blister
Out Of Stock
TorkCraft - Wire Cup Brush Crimped Width: 125 mm Thread Size: 14 mm Application: The Tork Craft TCW CR are cup shaped brushing to..
TorkCraft - Dry Use Diamond Polishing Pad Grit: #100 Application: The Tork Craft Dry use diamond polish pads 100mm i..
TorkCraft - Mandrel for Tungsten Grit Hole Saws For sizes: 16 - 30mm Pilot Drill: 6.35mm Shank: 3/8 HEX Application: The T..